Лесен трик што ќе го направи кафеавиот ориз со одличен вкус

0
Сите знаеме колку се здрави интергалните житарици, вклучувајки го и кафеавиот ориз, но зошто тогаш не се толку вкусни како рафинираните житарици - белиот ориз ? Со помош на овој трик ќе уживате во вкусот на кафаевиот ориз ! img_0447-version-3-1  
  1. Сварете го оризот : Сварете го оризот во вода 1:3, потоа убаво исцедете го и истурете го на платнена крпа за да се осигурате дека нема да остане никаква течност.
2014-03-10_18.24.36_large
  1. Подготовка : Во голема тава загрејте масло на средна температура (масло по ваша желба) . Ние се одлучивме за маслиново масло, потоа кога маслото ќе се загрее додадете ги вашите омилени зачини (рузмарин, нане, мајчина душица, оригано, лук и слично.) и веднаш потоа додадете го оризот. Убаво измешајте ја соджината и пржете неколку минути додека не добие златна боја.
 
                     Добар Апетит !
 

Остави коментар