Мафини со боровница

0
classic-blueberry-muffins Потребни состојки:
  • 3 јајца
  • 3 мали чаши брашно
  • 1 овошен јогурт со боровница
  • 200 грама боровници (смрзнати/свежи)
  • 1 мала чаша масло
  • 1 прашок за пециво
    Сите состојки се мешаат додека смесата не стане хомогена потоа во подмачкани калапчиња за мафини се става од смесата 3/4 од големината на калапот за да имаат простор мафините да пораснат во текот на печењето. Се пече на 220 степени 20 минути.
Добар Апетит !

Остави коментар