Најдоброто Пица тесто до сега !

1
394_1_1436873790
    Потребни состојки :
  • 1 чаша (250мл) топла вода
  • 1/2 мала лажичка сув квасец
  • 2 мали лажички сол
  • 1 голема лажица мед или шеќер
  • 2 големи лажици маслимново масло
  • 3 чаши брашно
Го оставате тестото 30 минути на собна температура, односно се додека не нарасне. Ставате хартија за печење на тавата која ќе ја користите за подговтовка на пицата. Од кога тестото ќе нарасне , го размесувате меѓутоа не долго и потоа по ваш избор го обликувате.Потоа ја редите пицата по ваш избор и печете 25 мин на 250 степени.   Ова тесто можете да го употребувате и за лепчиња со лук, со пармезан, полнето тесто со кашкавал и разни други комбинации.
Добар Апетит !

1 Коментар

Остави коментар