Време е за ЧАЈ

0

Сезоната за чај веќе одамна започна. Но дали знаевте каква улога имаат чаевите за вашето здравје? Ги одбравме чаевите од брусница, босилек, цвет од тиква и лаванда како топ 4 чаеви за оваа сезона.

  news6565abd18e06363f96ce96ed8e27ae7d

Чај од Брусница

 • Пиењето на чај од брусница помага да се спречи појава на рани на усната слузокожа и други орални болести како гингвит.
 • Овој здрав чај може да придонесе да ја намалите телесната тежина.
 • Бидејки има детокс својства овој чај помага црниот дроб, линфите и бубрезите да ги извршуваат своите својства правилно.
 • Исто така користи при лекување на рак особено рак на желудник и рак на дојка.
 • Има својство да го намали холестеролот во крвта и да го намали процентот на васкуларни заболувања.
 • Една од главните придобивки од чајот од брусница е спречување и лекување на инфекциите на уринарниот тракт.
Како се подготвува?
30 грама измиени брусници се ставаат во голем сад со вода, во водата се додаваат стапчиња од цимет и кафанфилче по ваш вкус. Веќе подготвениот сад се става да зоврие а потоа се намалува температурата, и се тивко се врие 30 минути. Се засладува по желба.
seotulsi2

Чај од Босилек

 • Босилекот има својство на подобрување на меморијата и ги тонизира нервите.
 • Тој е многу корисен во отстранување на слуз од бронхите.
 • Кога се користи со мед и ѓумбир, чајот од босилек може ефективно да помогне при лекување на астма, бронхитис и други респираторни проблеми.
Како се подготвува?
Во шоља зовриена вода ставете прстофат суви лиестови босилек, поклопете и оставете да одстои 10 минути.

Чај од цвет од тиква

 • Цветот од тиква е богат со калциум и фосфор, затоа се препорачува да се конзумира свеж или како чај при нагло растење или при третирање остеопороза.
 • Богат е со витамин Ц и фолна киселина.
 • Го подобрува целосното здравје и го тонизира телото.
Како се подготвува?
Во шоља заз чај ставете цветови од тиква и прелијте ги со зовриена вода. Поклопете ги и оставете да се натопат 15 минути. Пред да пиете од чајот прецедете го.
  642x361-how_to_make_lavender_tea-1

Чај од Лаванда 

 • Чајот од лаванда се користи насекаде низ светот и има повеќе моќни својства. Нанапред позната е по својството на релаксирање на нервниот систем односно како арома терапија.
 • Лавандата помага да се намалат респираторните проблеми, кашлицата, астмата, бронхитисот и температурата на телото и се користи за лекување на треска.
 • Помага при лекување на чиреви, рани и исекотини.
Како се подготвува?
1 супена лажица сув цвет од лаванда се прелева со 300 мл врела вода. Се остава да одстои 10 минути и потоа се пие.

Остави коментар